Stal kortenowska, czyli coś ciekawego do Twojego ogrodu.

Nowa donica na taras, ale nie drewniana…. ? Woda w ogrodzie, ale nie klasyczne oczko wodne…. ? Palenisko? Ze stali kortenowskiej można kupić już prawie wszystko.

Co to jest? Stal kortenowska (Corten), czyli stal trwale rdzewiejąca, o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Ta stal nie zardzewiała przypadkiem 🙂

Corten stał się bardzo popularnym produktem wykorzystywanym w architekturze, zarówno jako elewacje budynków, ogrodzenia, inne konstrukcje w przestrzeni publicznej oraz jako tworzywo produktów dedykowanych do ogrodów przydomowych.

Co jest w nim niesamowitego? Na pewno duża dekoracyjność, wyrazisty kolor i gładka faktura oraz to, że produkty z cortenu pasują do każdego stylu ogrodowego nadając jednocześnie oryginalny charakter danej aranżacji. W ogrodowych zestawieniach sprawdzi się doskonale w połączeniu z m.in. drewnianym tarasem, nawierzchnią żwirową, betonową, z naturalnego kamienia czy z murkami i donicami z postarzanych cegieł.

Donica z cortenu zamiast z drewna? Czemu nie. Katalogi wypełnione są licznymi wariantami palenisk, kominków zewnętrznych, oczek wodnych, stołów wodnych, paneli, murków, ogrodzeń, składzików na drewno, donic, opraw lamp, obrzeży trawnikowych, skrzynek pocztowych, ławek i wielu wielu innych, wykonanych z litych lub ażurowych płyt, o prostych lub falistych kształtach. Dobra plastyczność materiału daje wiele możliwości w zastosowaniu. 

Przy zakupie produkt jest w oryginalnym kolorze stali. Według producentów docelowy efekt stali pokrytej powłoką ochronną w rdzawym kolorze uzyskuje po około 4-12 miesięcy.

Podsumowując zalety produktów ze stali kortenowskiej:

  • walory dekoracyjne

  • rustykalny kolor i gładka faktura

  • oryginalny charakter każdej aranżacji

  • użytkowość

  • nie wymaga czasochłonnej konserwacji

oraz wady:

  • czas oczekiwania na docelowy kolor i fakturę produktu

  • produkty nie są dostępne od ręki, aktualnie w Polsce jest jeszcze niewiele firm zajmujących się dystrybucją, co z drugiej strony stanowi pewną zaletę, czyli nieszablonowość produktu.