Projekt ogrodu

Kiedy przystąpić do projektu ogrodu?

Najlepiej zacząć już o tym myśleć wraz projektem budynku, gdyż dużo rzeczy możemy dograć już na samym początku. Okres jesienno-zimowym jest idealnym czasem na przystąpienie do projektu ogrodu. Dlatego, że na wiosnę będziemy mogli przejść już do jego realizacji. Jeżeli odpowiednio wcześniej zarezerwujemy sobie termin na jego wykonanie. Dobry rozwiązaniem jest posadzenie większych drzew zgodnie z umiejscowieniem ich na projekcie, np. w fazie budowy domu (o ile pozwalają na to warunki). Ponieważ potrzebują one więcej czasu, aby osiągnąć swoje docelowe rozmiary. 

Ta sama działka 2 rożne podejścia do ogrodu

Ważnym czynnikiem jest uwzględnienie potrzeb przyszłych użytkowników ogrodu. W tym ogrodzie wśród wytycznych było wyznaczenie miejsca dla dzieci, ewentualnie mini boiska do kosza, a także przestrzeni na warzywa. Obie te koncepcje zawierają większość wymienionych elementów. Koncepcję nr 1 charakteryzują faliste kształty rabat, w których uwzględniono istniejące sezonowe nasadzenia. Zaś przy jednym z tarasów zastosowano szpaler drzew, formowany żywopłot z grabu oraz nawierzchnię drewnianą opartą na prostych, geometrycznych kształtach. W przeciwieństwie do koncepcji nr 1, koncepcję nr 2 charakteryzują ukośne linie, tworzące rabaty, donice czy nawierzchnie. Od naszych upodobań zależy, którą koncepcję wybierzemy. Jedni preferują faliste kształty rabat, a inni wolą geometryczne, nowoczesne rozwiązania.

Od pomysłu do realizacji

 

Najczęściej projektujemy ogrody nowo powstałych budynków, ale czasem zdarza się, że przekształcamy ogrody już istniejące. W takim ogrodzie bardzo dużą zaletą jest wykorzystanie już istniejącego drzewostanu.

Czy mając mając niewielki ogród warto decydować się na projekt ogrodu?

Jak najbardziej TAK! Poniżej przestawiamy niewielki ogród, pozbawiony trawnika w scenerii nocnej. Taras jest o dość nietypowym kształcie ze względu na drzewo w donicy w formie parasola.

Ogród w pięknym otoczeniu

Jeżeli mamy to szczęście, że nasza działka położona jest niedaleko lasu, jeziora czy rzeki wtedy ogród powinien stanowić jedność z otaczającym krajobrazem. Nie zakłócajmy tego obsadzeniem działki żywopłotem z żywotników.

W koncepcji ogrodu ważne jest znalezienie kształtów, które będą ciekawe dla oka, ale przede wszystkim będą zawierać wszystkie niezbędne elementy, które chcemy mieć w ogrodzie. Ogród powinien być miejscem, w którym spędzamy wolny czas: grillując, czytając książkę, grając w piłkę albo pracując zdalnie 🙂