Rabaty bylinowe

Na słoneczne lub cieniste stanowiska polecamy rabaty bylinowe! Uwielbiamy je przede wszystkim za to, że tworzą je rośliny wieloletnie. Mogą być ozdobne z liści, kwiatów czy pokroju. Najczęściej są zestawiane z trawami ozdobnymi. Wyglądają atrakcyjnie praktycznie o każdej porze roku, kiedy wymieniają się kwitnieniem.

 Rabata na stanowisku półcienistym z żurawką i hakonechloą. Realizacja: lipiec 2020, Ogrody JPG

Czym są byliny?

Byliny to rośliny, które na jesieni zamierają, aby w kolejnym sezonie ponownie powtórzyć kwitnienie. Część z nich nie traci ulistnienia jesienią, gdyż są zimozielone. 

Zastosowanie bylin

Na słoneczne stanowiska polecamy jeżówki, szałwie oraz rozchodniki. Na stanowiska półcieniste i zacienione: żurawki, funkie czy tawułki. Rabaty bylinowe warto uzupełnić krzewinkami (barwinkiem, lawendą) czy trawami ozdobnymi (rozplenicą, miskantem, ostnicą). Barwinek doskonale wypełni wąskie przestrzenie w rabacie, natomiast trawy nadają całej kompozycji lekkości.

Rabata na skarpie z funkiami i bluszczem. Realizacja: 2018-2019, Ogrody JPG

Zalety bylin

Byliny są to rośliny wieloletnie, które możemy posadzić w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. Posiadają niezwykłe walory dekoracyjne, w tym różnorodne barwy kwiatów oraz liści. Niektóre z nich przyciągają owady ze względu na to, że są miododajne (np. szałwie).

Rabaty bylinowe są niezwykłym uzupełnieniem każdego ogrodu czy przestrzeni publicznej. 

Rabata na stanowisku słonecznym z rozchodnikami i ostnicą. Realizacja: sierpień 2017, Ogrody JPG