Przegląd wybranych traw ozdobnych

Trawy ozdobne, oprócz walorów dekoracyjnych są roślinami, które nie wymagają dużej ilości pielęgnacji. Ponadto mogą być atrakcyjne również zimą, kiedy w mroźne poranki ich kłosy są oszronione. Jest to niezwykle piękny widok!

Dużą zaletą traw ozdobnych jest to, że w ciągu dwóch lub trzech sezonów osiągają swoje docelowe rozmiary, dzięki czemu możemy w dość krótkim czasie uzyskać finalny efekt. Szczególnie polecane są na stanowiska słoneczne.

Miskanty

Jest to grupa traw polecana do kompozycji, w których stanowią tło dla innych roślin bądź mogą pełnić rolę żywopłotu. Często sadzone są w otoczeniu bylin. Polecane gatunki to: miskant chiński 'Gracillimus’, 'Kleine Fontane’ czy 'Malepartus’.

Miskant chiński wraz z ostnicami w otoczeniu bylin i krzewów. Realizacja: sierpień 2016, Ogrody JPG

Rozplenice japońskie

Naszym zdaniem królowe rabat. Wyglądają bardzo atrakcyjnie wśród szpalerów drzew, podkreślających np. ciągi komunikacyjne bądź w zestawieniu z hortensjami. Polecana odmiana do ogrodu to rozplenica japońska 'Hameln’, którą możemy zastosować w miejsca półcieniste. Jednak najlepiej kwitnie na słonecznych stanowiskach.

Rozplenice japońskie w otoczeniu hortensji. Realizacja: sierpień 2019, Ogrody JPG

Turzyce

Trawy ozdobne polecane są w miejsca słoneczne, jednak turzyce możemy stosować w miejsca półcieniste lub cieniste. Niektóre gatunki są zimozielone, dlatego będą atrakcyjne nawet zimą. Polecane turzyce do ogrodu to: turzyca Morrowa 'Variegata’ czy turzyca palmowa.

Turzyca Morrowa w rabacie. Realizacja: lipiec 2020, Ogrody JPG

Trawy ozdobne coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach, a także w przestrzeniach publicznych. Rabaty składające się tylko z jednego gatunku mogą zrobić niesamowity efekt.