Ogród w paprociach

W ciągu sezonu zwykle skupiamy się na dobieraniu roślin do ogrodu o dużej obfitości kwitnienia i bogatej kolorystyce, lecz warto również zwrócić uwagę na inne atuty jakimi są kształt, faktura oraz odcień koloru liści. Paprocie to idealny przykład roślin, gdzie te walory odgrywają wyjątkowo ważną rolę.

Paprocie należą do grupy roślin, które naturalnie występują w lasach. Takie środowisko charakteryzuje się niedużym dostępem promieni słonecznych, wilgocią i kwaśnym odczynem gleby. Bez wątpienia te warunki są najkorzystniejsze dla tego typu roślin. Właśnie w takim miejscu można zauważyć jak dużą rolę odgrywa rodzaj ulistnienia i jego odcień. To dzięki tej różnorodności paprocie są coraz bardziej popularnymi roślinami stosowanymi w ogrodach.

Oto przykład 7 paproci, które pomogą nam dobrze dopełnić i skomponować układ rabaty ogrodowej !

1. Długosz królewski – Osmunda regalis 

W środowisku naturalnym Długosz królewski występuję pod  ścisła ochroną gatunkową. Dorasta do 150 cm wysokości. Od innych gatunków wyróżnia się pierzastymi liśćmi, które w okresie jesiennym ulegają przebarwieniu. Osmunda najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych.

flickr.com

2. Języcznik zwyczajny – Phyllitis skolopendrium

 Jest rośliną zimozieloną o niepodzielnych, charakterystycznych, dużych i szerokich liściach. Wymaga stanowisk cienistych. Dorasta do wysokości 40-60 cm. Paproć najlepiej uprawiać w miejscach lekko zacienionych na glebie torfowej. Języcznik widnieje na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski jako roślina wymierająca, z tego względu objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

lovelygarden.pl

 3. Narecznica samcza – Dryopteris filix-mas

 Bylina osiągająca 1, 2 m wysokości. Jest gatunkiem pospolitym i występuje na wielu obszarach w Polsce. Znosi chwilowe nasłonecznienie pod warunkiem dobrego uwilgotnienia gleby. Gatunek ten może mieć dobre zastosowanie jako roślina okrywowa. 

flickr.com

 4. Paproć zwyczajna – Polypodium vulgare

  Zimozielony gatunek rośliny, w Polsce występujący naturalnie głównie w Tatrach i Sudetach. Osiąga wysokość do 60 cm. Posiada interesujące liście, które różnią się delikatnie od siebie. Dobrym miejscem na zastosowanie tego gatunku będą obszary zacienione m.in obszary pod drzewami. Ciekawostką jest fakt, że dawniej w medycynie ludowej wykorzystywano jej kłącza do leczenia gruźlicy.

alchetron.com

 

5. Pióropusznik strusi – Matteuccia struthiopteris

  Pióropusznik strusi wytwarza podwójnie pierzaste liście osiągające do 150 cm wysokości. Jest rośliną szeroką i ekspansywną o czym warto pamiętać podczas sadzenia jej w naszych przydomowych ogrodach. Stosując go w ogrodzie nie zapomnijmy o przygotowaniu próchniczego podłoża i cienistego stanowiska.

flickr.com

6. Wietlica samicza – Athyrium filix-femina

Stosowana najczęściej w miejscach osłoniętych i zacienionych. Wytwarza długie, pierzaste liście dorastające do 100 cm. Należy stosować ją na podłożu wilgotnym i próchnicznym o odczynie kwaśnym. Wietlica samicza dobrze komponuje się z żurawkami i funkiami.

flickr.com

 7. Zanokcica skalna – Asplenium trichomanes

Niewielka paproć posiadająca delikatne liście dorastające do 30 cm. Potrafi dostosować się zarówno do warunków cienistych jak i słonecznych pod warunkiem dostarczenia odpowiedniej ilości wilgoci i wapiennego podłoża. Odpowiednim miejscem zastosowania zanokcicy są szczeliny oraz skalniaki.

flickr.com

 

 Projektując ogród warto wykorzystać bogaty zakres gatunków paproci. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża i stanowiska. Idealnym miejscem na paprocie będą cieniste zakątki i obszary pod koronami drzew.  Różnorodność gatunkowa paproci pozwala na tworzenie rabat tylko z nich. Oby rabata wyglądała okazale i robiła wrażenie, nie zapomnijmy o piętrowym ułożeniu roślin, aby te z przodu nie były przesłonięte. Na tył najlepiej posadzić wysokie gatunki takie jak pióropusznik strusi czy narecznica samcza.