Józefosław IV

Główną wytyczną projektową było utworzenie miejsc wypoczynku dla wszystkich domowników, gdzie mogą wspólnie spędzać czas, np. oglądając filmy z projektora czy siedząc przy ognisku. Oprócz tego ogród ma być użytkowy poprzez zastosowanie skrzyń na zioła, a przede wszystkim funkcjonalny poprzez uwzględnienie potrzeb Właścicieli.

Przy tarasie zaprojektowano stopniowane donice, zachowując istniejący żywopłot. Dodatkowo utworzono przy nim miejsce wypoczynku z pergolą i siedziskiem, które jest też częścią murków oporowych przy tarasie. Wzdłuż donic poprowadzono ścieżkę z kwadratowych płyt w trawniku, aby połączyć podjazd z placem wypoczynkowym. Ścieżka ta ciągnie się też dalej za budynkiem prowadząc do kolejnego miejsca wypoczynku z hamakiem i innymi meblami wypoczynkowymi.

Istniejący podjazd został przedłużony dzięki zastosowaniu nawierzchni ażurowej przy wiacie garażowej. Obok niej mieści się też składzik na narzędzia, naprzeciwko którego znajduje się rabata z drzewkiem o atrakcyjnym pokroju. Bezpośrednio domku narzędziowego zaprojektowano rabatę, w której znajduje się skrzynia na zioła oraz hamak. Dodatkowo jest tam też palenisko otoczone siedziskami z trzech stron, usytuowane w obniżeniu terenu i pokryte żwirem.

Projektowany ogród wyróżnia spora liczba miejsc wypoczynkowych, gdzie każdy z domowników znajdzie coś dla siebie. Poniżej znajdują się koncepcje, które powstały przed wybraną koncepcją. Pierwszą wyróżnia swobodny układ. Natomiast druga charakteryzuje się geometrią poprzez zastosowanie kwadratowych płyt na ścieżki i place wypoczynkowe.

W większości zdjęcia inspiracji zostały pobrane z Internetu.