Żywopłot z grabu. Ogród bez żywotników.

Jednym z najczęstszych dylematów przy projektowaniu ogrodu jest dobór odpowiedniego żywopłotu. Zastanawiamy się czy chcemy uzyskać szczelną, wysoką, formowaną izolację, czy wystarczą nasadzenia z niższych krzewów w naturalnej formie. Wbrew pozorom, żywopłotom formowanym, zarówno liściastym jak i iglastym, musimy poświęcić podobną ilość czasu na pielęgnację. Najczęściej spotykanym gatunkiem stosowanym na żywopłot jest żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Poniżej przedstawiamy naszą propozycję, która na pewno wyróżni każdy ogród!

Grab pospolity (Carpinus betulus) to zdecydowanie nasz faworyt w kategorii roślin żywopłotowych. Roślina jest idealna do formowania, tworzy pełny żywopłot, osiągając nawet do 4 m wysokości. Grab nie tylko w okresie wegetacyjnym sprawdza się jako ogrodzenie. Późną jesienią liście stopniowo brązowieją, zwijają się i częściowo pozostają na roślinie tworząc ażurową barierę przez całą zimę. Efekt izolacji osiągniemy dość szybko, dzięki dużemu rocznemu przyrostowi.

Cięcie, strzyżenie, pielęgnacja.

Odpowiednio prowadzony, regularnie strzyżony żywopłot, uzyskuje gęstą i wąską formę, dzięki temu nadaje się idealnie do małych ogrodów. Grab bardzo dobrze znosi strzyżenie. Zalecane są dwa cięcia w roku – pierwsze, silne cięcie, wykonujemy wiosną, drugie, cięcie korygujące, wykonujemy późnym latem.

Co się stanie jeśli nie będziemy przycinać roślin? Odpowiedź jest bardzo prosta! Nasz żywopłot stanie się szybko wysoki, ale za to z dużymi prześwitami i wybujałymi pędami. Nie przycinając, nie osiągniemy zakładanego efektu, którym jest mocna, gęsta, zielona ściana.

Przycinając stożki wzrostu, w którym znajdują się hormony wzrostu rośliny – auksyny – pobudzamy rozrost pędów bocznych poniżej przewodnika i tym samym zyskujemy lepsze zagęszczenie roślin.

Dodatkowym atutem grabu są małe wymagania co do stanowiska. Możemy posadzić go zarówno w miejscu słonecznym jak i cienistym.

Nawożenie.

Zalecane jest nawożenie raz w roku, wiosną, odpowiednią dawką nawozu mineralnego (wg zaleceń producenta) lub kompostem. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się w drugim roku po posadzeniu.