Projektowanie ogrodu od kuchni. Cz.1.

Dobrze zaprojektowany ogród to przede wszystkim przemyślany układ, odpowiedni dobór roślin oraz elementów małej architektury. Istotne jest, aby wszystkie wprowadzane rzeczy zaspokoiły potrzeby użytkowników ogrodu. Potrzebujesz zacisznego miejsca na taras, grill, altankę lub po prostu chcesz mieć ładny widok z domu? Nie zapominaj o swoich potrzebach – powiedz o tym projektantowi.

Chcąc cieszyć się ogrodem przez lata, należy pamiętać o aspektach, które usprawnią nasze funkcjonowanie w ogrodzie oraz ułatwią pielęgnację. Takimi rzeczami są instalacje: nawodnienie, oświetlenie i inne przyłącza elektryczne oraz wodne. Stąd ważne jest, aby projekt obejmował wszystkie te elementy. Na samym początku, jeszcze przed przystąpieniem do pracy projektowej przeprowadzamy inwentaryzację terenu.

Otoczenie, widok z okna, przesłony, ogrodzenia.

Często ogród nazywa się przedłużeniem domu, kolejnym pomieszczeniem, wnętrzem. Otoczenie daje możliwość wpisania ogrodu w krajobraz. Jeśli nasza działka znajduje się w otoczeniu urokliwego krajobrazu, np. lasu, sadu, brzozowego zagajnika, postaramy się wykorzystać roślinność wpisującą się w „naturalny styl” oraz podkreślimy – a nie zasłonimy – widok oraz miejsce z którego ekspozycja jest najkorzystniejsza.

Wszystko to powinno stanowić połączenie z domem – np. widokiem z dużego okna. Starajmy się nie „odrywać” ogrodu od domu.

Jeśli nasze otoczenie jest mniej przyjemne, możemy zasłonić się od niego zarówno zielenią jak i innymi ciekawymi elementami. Wtedy pod uwagę weźmiemy drzewa, duże krzewy, lub jeśli mamy zdecydowanie mniej miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie żywopłot (tu: www.ogrodyjpg.pl/zywoplot-z-grabu-ogrod-bez-zywotnikow/) lub pnącza. Doskonały, szybki efekt stworzą również gotowe panele z pnączy – np. zimozielonego bluszczu pospolitego.

Możemy wprowadzić ciekawe, oryginalne ogrodzenia i przesłony. Od pełnych po ażurowe. Elementy drewniane są ponadczasowe. Takimi prostymi i sprawdzonymi elementami będą drewniane panele, kraty na pnącza lub coś jeszcze bardziej oryginalnego – drewniane kantówki, pale lub gabiony wypełnione kamieniami.